Klementinum 190, Praha 1

Benefiční koncert Ivo Kahánka

28.2.2023

Srdečně vás zveme na klavírní recitál v rámci 6. ročníku festivalu Věčná naděje, který se koná 8. března 2023 od 19. 30 hod. Benefiční koncert pro těžce nemocné pacienty trpící Alzheimerovou chorobou je výsledkem partnerské spolupráce festivalu Věčná naděje, Nadačního fondu Stadler-Trier, Národní knihovny České republiky, Charity Česká republika a Alzheimer Home Pitkovice.

Program:
Gideon Klein – Sonáta pro klavír č. 1 (1943)
Franz Schubert – Impromptus pro klavír D. 899, op. 90 (výběr)
Pavel Haas – Suita pro klavír, op. 13
Béla Bartók – Sonáta pro klavír, Sz. 80

Program klavírního recitálu Ivo Kahánka postupně zrál dva roky. Byl to právě Kahánek, který natočil na svou debutovou desku Klavírní sonátu Gideona Kleina. Mimochodem to byla stejná sonáta, se kterou soutěžil na Mezinárodní hudební soutěži o cenu Pražského jara, jejíž se stal v roce 2004 vítězem. Recitál jednoho z našich nejvyhledávanějších klavíristů je sestaven na míru naší dramaturgické linii. Základ programu se nese na vlně fúze terezínských autorů Gideona Kleina a Pavla Haase společně s jedním z hlavních představitelů raného romantismu Franze Schuberta. S oběma skladebnými skupinami zdánlivě nesourodý Béla Bartók je pomyslnou třešničkou na dortu benefičního koncertu Věčné naděje.  Bartók, stejně jako Klein a Haas, byl konfrontován s fašismem prostoupenou vlastí, což mělo za následek jeho emigraci do USA. Tato pomyslná paralela mezi jedním z hlavních představitelů hudby 20. století a terezínskými autory tvoří nekompromisní program, který poukazuje na ryzí velikost autorů 20. století v konfrontaci s tklivou a zádumčivou hudbou Franze Schuberta. Kahánek je dvojitým držitelem Ceny Anděl v kategorii Klasická hudba a držitel ocenění Classic Prague Awards.

Obrazek

Přispět můžete na místě či online na portálu Donio.cz.

Nabídka využití


Novinky

28.2.2023 - Světový den klavíru
K celosvětové oslavě hry na klavír se k několika dalším metropolím letos připojí i Praha. V Zrcadlové kapli vystoupí 29. března 2023 od 19.00 hod. německý …

28.2.2023 - Benefiční koncert Ivo Kahánka
Srdečně vás zveme na klavírní recitál v rámci 6. ročníku festivalu Věčná naděje , který se koná 8. března 2023 od 19. 30 hod. Benefiční koncert pro těžce …

16.12.2022 - Vánoční prohlídky Zrcadlové kaple zdarma
Přijďte si prohlédnout Zrcadlovou kapli v období vánočních svátků. Ve dnech 27. - 30. prosince 2022 nabízíme vstup zdarma.

Archiv novinek